background img

Reklama

grzybowysklep
Shiitake grzyby

Wszystko co warto wiedzieć o grzybach Shiitake

Ten wywodzący się z Azji grzyb od około 2000 lat wymieniany jest w różnorodnej literaturze jako grzyb leczniczy o znaczącym spektrum działania. W Chinach i Japonii, a od niedawna również w USA, grzyb ten względnie ekstrakt z niego jest intensywnie i bardzo skutecznie stosowany jako suplement w leczeniu nowotworów.

Od niedawna grzyb Shiitake coraz częściej pojawia się w sprzedaży, co jednak w pierwszym rzędzie należałoby tłumaczyć jego wyśmienitym smakiem. O jego właściwych wartościach (leczniczych) wie jedynie niewielu. Grzyb jest uprawiany na podłożu z mączki drzewnej. Dla optymalnego wykorzystania jego właściwości leczniczych należałoby jednak spożywać go częściej – najlepiej codziennie.

Składniki i zastosowanie Shiitake w leczeniu i profilaktyce

Shiitake zawiera znaczną ilość składników mineralnych i witamin, a wśród nich żelazo, potas, wapń, cynk, witaminy grupy B, kwas foliowy, prowitaminę D (ergosterol), tak ważną dla wegetarian. Istotnymi jednak składnikami Shiitake do walki z chorobami są tzw. polisacharydy, lentinan, który jest główną substancją hamującą rozwój nowotworów oraz eritadenin, obniżający poziom cholesterolu. Jedna z prac naukowych z badania realizowanego przez Joachima Edera z Uniwersytetu Weihenstephan opisuje właściwości Shiitake znane dotąd z literatury. Wykazano działanie przeciwwirusowe grzyba, zdolność obniżania poziomu cholesterolu oraz hamowania rozwoju nowotworów. Poniżej fragmenty tejże pracy:

[…] Badania nad mechanizmem obniżania poziomu cholesterolu w osoczu krwi przez eritadenin będący składnikiem Shiitake wykazały, że powoduje on zahamowanie syntezy lipoproteiny, która zatrzymuje cholesterol w wątrobie. Następuje szybsze wydalanie cholesterolu. […] Określając to zjawisko prostymi słowami, następuje skuteczne obniżenie zawartości cholesterolu (LDL, mogącego prowadzić do zmian chorobowych).

[…] problematykę przeciwwirusowych właściwości grzyba wyjaśniano już w latach 70-tych. Ekstrakty z zarodników i owocników Shiitake podwyższyły odporność myszy na infekcje spowodowane wirusami grypy. Rozmnażanie się wirusów hamowała zwiększona produkcja interferonu. […] To, co w latach 70-tych sprawdzono na myszach, potwierdziły późniejsze 100000-krotne badania na ludziach.
Przyczyn tego niezwykle skutecznego hamowania rozwoju wirusów należy szukać w RNA, występującym w Shiitake. Został on uznany za środek w wysokim stopniu stymulujący aktywność interferonów oraz sił obronnych organizmu w walce z infekcjami wirusowymi.

Przeciwnowotworowe właściwości Shiitake przypisywane są głównie wysoce skutecznemu składnikowi o nazwie „lentinan”, należącemu do grupy polisacharydów zawartych w grzybie. Składa się on przede wszystkim z tzw. beta-glukanu, który podczas badań spowodował u grupy myszy całkowite ustąpienie różnych zaimplantowanych wcześniej nowotworów.

Powyżej wymieniono kilka wysoce skutecznych składników Shiitake. Ale bynajmniej nie wszystkie. Grzyb zawiera również substancje działające efektywnie przeciwko reumatyzmowi. Ustąpienie bólu, ograniczenie ruchu oraz całkowity powrót do zdrowia są możliwe.

Ostatnimi czasy pojawiają się doniesienia, że w bardzo nielicznych przypadkach u wrażliwych osób z tego typu predyspozycjami może wystąpić nadmierny odczyn w postaci (podobnych do uderzeń bata) wykwitów skórnych. (Po odstawieniu preparatu wysypka ustąpi stosunkowo szybko).

Z tego jednak powodu zalecane jest rozpoczęcie spożywania grzyba Shiitake w małych ilościach. Ilość tę z czasem można powoli zwiększać. W ten sposób organizm zacznie się systematycznie do niego przyzwyczajać. Jeśli mimo to wysypka nadal będzie się pojawiać, wówczas należałoby odradzić dalsze spożywanie Shiitake i dokonać wyboru spośród pozostałych grzybów witalnych.

Gdzie kupić Shiitake?

Grzyby Shiitake można kupić na Allegro, ale warto pamiętać, że aukcje na Allegro nie zawsze są prawdziwe i zamiast grzybów Shiitake możesz dostać pisząc w skrócie, „bubel”. Jest jednak inna strona na które można zakupić grzyby Shiitake, a mianowicie wchodząc na GrzybowySklep.pl, w którym poza tymi grzybami można załapać się na inne grzybki w nawet atrakcyjnych cenach.

Galeria grzybów Shiitake

Materiał video o grzybach Shiitake

Tagi
Podobne wpisy
Komentarze