background img

Reklama

grzybowysklep
Cordyceps sinensis

Cordyceps sinensis (Kordyceps chiński, maczużnik chiński)

Cordyceps jest stosowany głównie:
przez sportowców (wyczynowych), do szybkiej regeneracji mięśni, przy zaburzeniach czynności seksualnych (zaburzenia popędu płciowego) przy problemach wytrzymałościowych w depresji.

O grzybie Cordyceps

Cordyceps sinensis (Kordyceps chiński, maczużnik chiński)Pierwotnym miejscem pochodzenia tego grzyba był Tybet, gdzie i dziś rośnie on nawet na wysokości 5.000m. Cordyceps jest wyjątkowo drogim grzybem, ceny dochodzą nawet do 10.000 USD za kg. Jego naturalnym podłożem odżywczym nie jest jak w przypadku innych grzybów drewno lub inne substraty roślinne, lecz gąsienice pewnego gatunku motyla. Cordyceps atakuje gąsienice w glebie, rosnąc zabija je, a następnie rozwija się na martwych gąsienicach tworząc maczugowaty owocnik.

Naturalna podaż maczużnika nie wystarczy już na zaspokojenie światowego popytu, dlatego naukowcy zaczęli zastanawiać się od pewnego czasu nad możliwością hodowli tego grzyba. W konsekwencji prowadzi się obecnie hodowle grzybni maczużnika – która na szczęście zawiera składniki o działaniu nawet bardziej efektywnym – przetwarzanej następnie na ekstrakt w formie kapsułek.

Ponieważ udaje się hodować tylko grzybnię maczużnika, w sprzedaży dostępny jest w pierwszym rzędzie ekstrakt z grzybni. Istnieje jednak w handlu postać sproszkowana maczużnika, pochodząca od spokrewnionych gatunków tego grzyba, np. Cordyceps militaris (maczużnik bojowy), którym nie przypisuje się jednak tak skutecznego działania.

Składniki i zastosowanie w leczeniu i profilaktyce

Oprócz witamin i pierwiastków śladowych maczużnik zawiera bardzo wartościowe aminokwasy oraz polisacharydy.

Liczne badania potwierdziły wszechstronne pozytywne oddziaływanie Cordycepsa na organizm człowieka. W szczególności znane już z Tradycyjnej Medycyny Chińskiej zastosowanie grzyba jako afrodyzjaka (także dla kobiet) lub środka skuteczne zwiększającego wytrzymałość (seksualną) zostało poparte wynikami badania przeprowadzonego na Wydziale Medycznym w Pekinie.

W pierwszej grupie przyjmującej ekstrakt z owocnika maczużnika u 31% osób wystąpiło wyraźne polepszenie aktywności seksualnej. W drugiej grupie, która otrzymywała ekstrakt z grzybni chińskiego Cordycepsa, wskaźnik wyraźnego polepszenia aktywności wyniósł 65%.

Cordyceps jest stosowany również chętnie przez sportowców doceniających jego niesamowite właściwości polepszania sprawności fizycznej. Chińscy sportowcy olimpijscy od dawna spożywają Cordyceps, by szybko zregenerować się po wysiłku związanym z treningiem oraz by efektywnie polepszyć swoje wyniki w zawodach sportowych.

Naukowcy wychodzą z założenia, że powodem polepszenia sprawności i wytrzymałości u sportowców jest przynajmniej pozytywny wpływ maczużnika na organy oddechowe.

Cordyceps jest inhibitorem aktywności enzymu zwanego monoaminooksydazą (MAO), co jest potwierdzeniem jego właściwości antydepresyjnych. W przypadku leków antydepresyjnych stosuje się również inhibitory MAO.

W Tradycyjnej Medycynie Chińskiej maczużnik wykorzystywany jest również w przypadku niedokrwistości.

Tagi
Podobne wpisy
Komentarze
 • comment avatar Foxen 30 czerwca 2014

  Fajny wpis. Chciałbym się dowiedzieć, czy jest jakiś sklep online który oferuje te grzyby.

  • comment avatar Grzybek 30 czerwca 2014

   Witaj. Cordyceps kupisz pod tym adresem:
   http://www.grzybowysklep.pl/cordyceps,40.html

   • comment avatar Foxen 30 czerwca 2014

    Dzięki za szybką odpowiedź.

    • comment avatar Darek 30 czerwca 2014

     Polecam ten sklep. Atrakcyjne ceny i duży wybór grzybów, także suszonych i w kapsułkach.

 • comment avatar Karol 9 lipca 2014

  dzięki za linki , ceny atrakcyjne

 • comment avatar Tomek 5 sierpnia 2014

  …a ja zaszufladkowałem grzyby wyłącznie jako pożywienie, czytam i nie mogę uwierzyć że mają takie właściwości lecznicze. Brak wiedzy jest szkodliwy.

 • comment avatar Michał 11 października 2014

  Tradycyjna Medycyna Chińska jest dosyć ciekawa, praktycznie na każdą dolegliwość można znaleźć jakiś środek. Ja np. stosowałem zioła Ma Huang podczas przeziębienia i naprawdę pomagało 🙂

  A co do powyższego wpisu bardzo mnie zaciekawiły efekty „pro sportowe”. Sam dużo ćwiczę i przydałoby mi się coś na regeneację 🙂

  pozdrawiam

 • comment avatar iris 9 listopada 2014

  Nigdy wcześnierj nie słyszałam o tych grzybach.wyglądajá dość dziwnie:-) czy te grzyby nadajá się do normalnego spoźywania?mam na myśli walory smakowe.

 • comment avatar Krystek 18 grudnia 2014

  Ogólnie to nawet nie wiedziałem nic w tym temacie, dopiero ten artykuł rozświetlił mi wszystko.

 • comment avatar GTA 5 2 sierpnia 2015

  Polecam ten grzyb ma ciekawe właściwości. Poprawia m.in. skupienie.

 • comment avatar Sk-Sport 1 września 2015

  O tym, że stosowany jest w niedokrwistości nie słyszałem, ale to przydatna informacja. Dzięki 😉

 • comment avatar Mac 18 września 2015

  Nie będę mówił z czym mi się kojarzy ten grzyb 🙂

 • comment avatar Malwina 6 kwietnia 2016

  Dobre i cenne info, jestem pod wrażeniem, dzięki

 • comment avatar Natalia 21 października 2016

  Jak dotąd nie słyszałam jeszcze o takich grzybach. Do tego wyglądają bardzo dziwnie. Aż trudno mi jest uwierzyć, że mają one właściwości lecznicze.

 • comment avatar osytalia 2 grudnia 2016

  To nie jest trujące? bardz ciekawe grzyby. Ciekawe czy nie wywołują alergii u kogoś kto ma uczulenie na substancje w nim zawarte.