background img

Reklama

grzybowysklep
Reishi

Ganoderma lucidum (znany także jako Reishi) – Wszystko co warto wiedzieć o tych grzybach

Reishii jest stosowany głównie:
jako środek towarzyszący leczeniu raka, przy neurastenii, zaburzeniach snu, przy problemach z krążeniem wieńcowym, przy alergii i astmie, przy wirusowym zapaleniu wątroby typu A, B, C, przy nadwadze.

O grzybie Reishi

Reishi rośnie dziko także w Europie. Jak głoszą przekazy, tradycja stosowania tego grzyba witalnego w medycynie chińskiej sięga około 4000 lat wstecz. Reishi jest nazywany w Azji również „grzybem nieśmiertelności”, co z pewnością nawiązuje do jego niezwykłych właściwości, powodujących znaczne spowolnienie efektów starzenia. W Japonii grzyb ten nazywany jest „Reishi”, a w Chinach „Ling Zhi”.

Reishi jest co prawda stosowany jako czysto jadalny grzyb, jednak jego cierpki, a nawet gorzki smak powoduje, że nie jest specjałem każdego. Tradycyjna Medycyna Chińska zalicza Reishi do wyjątkowo efektywnych środków, umieszczając go nawet w panteonie pierwszych dziesięciu najskuteczniejszych naturalnych środków leczniczych.

W sprzedaży Reishi występuje w postaci wysoko skoncentrowanego ekstraktu z grzyba jak i w postaci sproszkowanej w tabletkach lub kapsułkach.

Składniki i zastosowanie w leczeniu i profilaktyce

Reishi zawiera witaminy i składniki mineralne, m.in. żelazo, magnez, wapń, cynk, miedź, mangan i german. Jednak szczególnie ważna jest obecność polisacharydów i trójterpenów, które mają ogromne znaczenie w przypadku wymienionych wyżej chorób.

Potwierdziły to badania przeprowadzone w minionych latach przez japońskich i amerykańskich naukowców. Badania wykazały, że grzyby te mają działanie m.in. przeciwzakrzepowe, obniżają ciśnienie krwi i poziom cholesterolu. Właściwości te przypisywane są trójterpenom (a w szczególności węglowodorom cyklicznym takim jak kwasy ganoderowe, ganolucydowe, lucydeniowe), tak licznie występującym w Reishi. Składniki te inhibitują również uwalnianie histaminy, co pomaga redukować występowanie typowych reakcji alergicznych.

Zastosowanie Reishi w przypadkach bezsenności i nerwowości daje znakomite efekty. Niektóre składniki w nim występujące działają odprężająco i uspokajająco na centralny układ nerwowy, co umożliwia spokojny i zdrowy sen.

Naukowcy odkryli w ekstrakcie z grzyba Reishi substancję aktywną, która poprawia pracę wewnętrznego mięśnia sercowego, zwiększa przepływ krwi i obniża zużycie tlenu mięśnia sercowego. Skutkiem tego były dalsze badania z udziałem pacjentów, które potwierdziły pozytywne oddziaływanie na układ sercowo-naczyniowy.

W Chinach ekstrakt z Ling Zhi podaje się pacjentom z wirusowym zapaleniem wątroby. Podczas jednego z badań zaaplikowano ekstrakt z Reishi 355 pacjentom cierpiącym na przewlekłe wirusowe zapalenie wątroby typu B. Już po krótkim czasie nastąpiła poprawa w przypadku 92,4% pacjentów.

W Azji, a przede wszystkim w Japonii już od kilku stuleci Reishi / Ling Zhi podawany jest jako suplement przy różnych chorobach nowotworowych. Od kilku lat prowadzone są systematyczne badania nad przeciwnowotworowymi właściwościami Reishi, których wyniki są zdumiewające.

Szczególnie aktywnie prowadzone są badania w Instytucie Nauk i Medycyny imienia Linusa Paulinga. 250 pacjentom chorym na raka, których stan określono już jako beznadziejny, podawano ekstrakt z Reishi. Okazało się, że przy dużych dawkach wynoszących ponad 5 g, Reishi należy podawać w kombinacji z wit. C, w przeciwnym razie może wystąpić biegunka.

Pacjenci zdecydowanie rzadziej skarżyli się na jakiekolwiek infekcje. Nastąpił wzrost produkcji przeciwciał. Zwiększyła się aktywność całego systemu immunologicznego organizmu, a w szczególności tzw. komórek T. Ekstrakt z Ling Zhi w zwiększonych dawkach ponad 5 g dziennie okazał się szczególnie skuteczny w leczeniu (poszpitalnym) raka płuc, guzów mózgu, raka wątroby, nerek i trzustki.

Informacja naukowa

Oficjalna odpowiedź na pytanie postawione przez Pana dr Kell z Rostocku: „Co skrywa grzyb zwany Reishi?” Zeszyt 4/96, strona 28

Artykuł dr med. Yarong Xiao, Instytut Medycyny Naturalnej, 35037 Marburg

Ling Zhi, (Ganoderma lucidum) jest jedną z najważniejszych roślin leczniczych w aptece Tradycyjnej Medycyny Chińskiej. Grzyb ten nieprzerwanie od tysięcy lat jest bardzo ceniony w Chinach i Japonii ze względu na swoje wielorakie właściwości lecznicze. Jednak ze względu na to, że również w Azji jest grzybem rzadkim, więc przez długi czas jego stosowanie zastrzeżone było tylko dla cesarzy, wyższych klas społecznych i wyższej rangi duchownych. Prosty lud znał Ling Zhi i jego lecznicze działanie tylko z rozlicznych historii, opowieści i bajek. Do najpopularniejszych z nich należy Opowieść o Białym Wężu. Od ok. 20 lat ta „boska roślina lecznicza” może być uprawiana pod bardzo surową kontrolą organiczną, a dzięki temu stała się wreszcie dostępna dla każdego śmiertelnika. Jej chińska nazwa brzmi „LING ZHI”. Określenie „Reishi” pochodzi z języka japońskiego.

W Tradycyjnej Medycynie Chińskiej zioła i inne rośliny są częściej stosowane w leczeniu różnych schorzeń niż ma to miejsce w Europie. Nic dziwnego zatem, że Pan dr Kell nie mógł znaleźć w akademickich podręcznikach medycyny żadnej wskazówki na temat zastosowania Ganoderma lucidum. Od dwudziestu lat prowadzi się w Chinach i Japonii intensywne badania nad grzybem Ling Zhi. W Chinach grzyb ten stosowany jest w leczeniu od ponad trzech tysięcy lat.

Analizy farmakologiczne dowodzą, że Ling Zhi składa się m.in. z następujących substancji aktywnych: ergosterol, lizozym, kwaśna proteaza, rozmaite rodzaje białka, aminokwasy, polipeptydy, sacharydy, sterole, laktony, alkaloidy, polisacharydy, fenole, triterpenoidy, mannitole, witamina B1, B2, B6, E, kumaryna i inne pierwiastki śladowe. Triterpenoidy zawarte w Ling Zhi, tak zwane kwasy ganoderowe, posiadają zdolność obniżania poziomu cholesterolu i wysokiego ciśnienia krwi oraz działają przeciwalergicznie, podczas gdy adenozyna rozszerza naczynia krwionośne i wykazuje zdolność hamowania agregacji płytek krwi, a polisacharydy wykazują właściwości immunostymulujące i hamują wzrost komórek nowotworowych.

Wśród leczniczych właściwości Ling Zhi udowodnionych farmakologicznie należy wymienić:

zmniejszenie bólu związanego z centralnym układem nerwowym;
cholinergiczne działanie obwodowe na wegetatywny system nerwowy;
działanie wykrztuśne na drogi oddechowe, powodujące rozdzielanie śluzu, a także złagodzenie objawów przewlekłego zapalenia oskrzeli;
odtruwanie i ochrona komórek wątroby;
wspomagające działanie pracy gładkich mięśni macicy i przewodu pokarmowego;
stymulowanie gruczołów endokrynnych i ich metabolizmu;
osłabienie reakcji alergicznych,
ochrona przed szkodliwym promieniowaniem (np. przed promieniami rentgena);
wzmocnienie mięśnia sercowego i stymulowanie krążenia wieńcowego.

Badania kliniczne dowodzą, Ling Zhi korzystnie mogą wpłynąć na następujące choroby i objawy:

nowotwory
choroba wieńcowa serca i hiperlipidemia
alergie
przewlekłe zapalenie oskrzeli
wirusowe zapalenie wątroby
różne odmiany neurastenii, bezsenność, arytmie, leukopenia, postępująca dystrofia mięśniowa, miotonia zanikowa i nadmierna osteogeneza.

Ling Zhi jest środkiem leczniczym służącym do polepszenia ogólnego stanu zdrowia. Podczas licznych badań akademickich i analiz molekularno-biologicznych przeprowadzonych w ciągu ostatnich lat w Chinach, Japonii, Korei, Europie i USA na ludziach i zwierzętach odkryto jednak dalsze zdumiewające właściwości Ling Zhi, o których istnieniu niewiele wspomina Tradycyjna Medycyna Chińska. Przytaczając tylko niektóre z nich, można wspomnieć, iż np. stwierdzono, że Ling Zhi znakomicie sprawdza się w profilaktyce raka płuc. Udowodniono, że Ling Zhi jest środkiem o działaniu sympatykolitycznym i dzięki temu obniża ciśnienie krwi. Dalsze badania pokazują, że Ling Zhi redukuje agregację płytek krwi przy arteriosklerozie i zwiększa aktywność immunologiczną przy działaniu promieni gamma. Ling Zhi działa przeciwalergicznie.

Badania przeprowadzane w ciągu 20 ostatnich lat przyczyniły się do tego, że empirycznie udowodnione medyczne właściwości Ling Zhi mogą być przyporządkowane do poszczególnych składników farmakologicznych. Wyniki tych badań przetestowano po części w warunkach klinicznych, w szczególności sprawdzano możliwości zastosowania w onkoterapii. Ling Zhi nie wykazuje żadnych działań ubocznych. Wyniki te są bardzo obiecujące, gdyż w medycynie akademickiej mile widziane są wszelkie farmakologiczne dowody skuteczności. Wysoce prawdopodobne jest również to, że w Ling Zhi odkrytych zostanie jeszcze więcej korzystnych substancji farmakologicznych i właściwości leczniczych.

W chwili obecnej przeprowadzane są w Japonii i USA badania naukowe nad skutecznością Ling Zhi przy osłabieniu odporności, syndromie chronicznego zmęczenia, AIDS, cukrzycy, schorzeniach wątroby, astmie i zapaleniu stawów. Rząd japoński zaleca stosowanie Ling Zhi jako oficjalnego leku uzupełniającego w terapii nowotworów.
Od pewnego czasu Ling Zhi jest dostępny również na europejskich rynkach przede wszystkim w formie ekstraktu w granulkach.

Tagi
Podobne wpisy
Komentarze
 • comment avatar Grzybek 5 lipca 2014

  Od razu po zdjęciu widziałem że to lakownica żółtawa
  Grzybek ostatnio opublikował…Muffinki czekoladoweMy Profile

 • comment avatar piotrek 6 lipca 2014

  Też właśnie słyszałem, że ten grzyb można stosować nawet na stany białaczkowe. Oczywiście środowisko medyczne raczej nie chce potwierdzić oficjalnie jego dobroczynnych właściwości, ale jednak im nie zaprzecza 🙂
  piotrek ostatnio opublikował…Siarka i jej właściwości lecznicze. Objawy niedoboru siarkiMy Profile

 • comment avatar ala 16 lipca 2014

  Dzięki takim ciekawym artykułom można się dowiedzieć czegoś nowego o grzybach ;-))
  ala ostatnio opublikował…Hello world!My Profile

 • comment avatar Xawery 3 sierpnia 2014

  Bardzo ciekawy blog. Nie wiedziałem że grzyby mogą leczyć
  Xawery ostatnio opublikował…Jak wprowadzić w życie Instrukcję przeciwpożarową?My Profile

 • comment avatar Honorata 3 sierpnia 2014

  Nie wiedziałem że są blogi o grzybach
  Honorata ostatnio opublikował…Przestrzeganie przepisów bhpMy Profile

 • comment avatar Boost 5 sierpnia 2014

  Dobry artykuł musze podsłać linka dziadkowi ten to wymiata na grzybach xD

 • comment avatar IReland 14 sierpnia 2014

  Ciekawy artykuł o grzybach. Bardzo chętnie się zainteresowałem.

 • comment avatar Dominik 27 sierpnia 2014

  Pierwsze słyszę o takim grzybie. Jak widać warto czasami wejść na taki blog i poczytać. Ja tam tylko prawdziwki, koziarki czy zajączki, a kania wymiata 🙂
  Dominik ostatnio opublikował…Ile zarabia MessiMy Profile

 • comment avatar Psychol 1 września 2014

  Ciesze się, że trafiłem na ten blog! Nigdy nie wiedziałem, że są nawet blogi o grzybach a na dodatek tak obszernie opisujące wszelkiego rodzaju grzyby. Jestem pełen podziwy. Co do Reishi, to jest to dla mnie pierwszy raz użyte słowo. Ciekawa nazwa dla grzyba. Pozdrawiam.
  Psychol ostatnio opublikował…Depresja, zaburzenia depresyjne – wszystko o depresjiMy Profile

 • comment avatar Roman 1 września 2014

  To z pozytywnym wpływem na reakcje alergiczne śmiało mogę potwierdzić 🙂

 • comment avatar Gordon 16 września 2014

  W mojej rodzinie choroby wieńcowe to taka „specjalność” Lekarz – podczas pobytu w japonii obejzał moją szyję chwycił delikatnie za syję ( okolice żuchwy. I Stwierdził zapalenie węzłów chłonnych. nakazał posiłkowanie się tymi grzybami, albo zastapić je tabletkami.

 • comment avatar Piotr 17 września 2014

  Ostatnio gdy byłem na grzybach widziałem właśnie takiego grzyba, myślałem, że jest trujący

 • comment avatar Wieczo 26 września 2014

  Grzyby zawsze wydawały mi się takimi roślinami z pomiędzy krain życia i śmierci – ten zdecydowanie ciekawie wygląda 🙂

 • comment avatar Mariusz 28 września 2014

  Kto by pomyślał, że takie „niby nic nie zawierające” grzyby mogą tak pomagać w medycynie 🙂

 • comment avatar Jasiek94 30 października 2014

  Nawet nigdy nie słyszałem o takim grzybie, przez tyle lat zbierania.Kurcze człowiek jednak cały czas się uczy.

 • comment avatar Monika 8 listopada 2014

  Myślałam, że o zbieraniu grzybów wiem już wszystko (a zbieram je od maleńkości! 🙂 ) a tu proszę. Grzyb który leczy?! Pierwsze słyszę i cieszę się że trafiłam na ten blog. Pytanie teraz: gdzie można go dostać i czy są jakieś przepisy na grzybki Reishi? Pozdrawiam

 • comment avatar Feegle 19 listopada 2014

  Jestem zdania, że na każdą chorobę jest gdzieś roślina, która pomoże w jej uleczeniu – dziękuję za informację, mam nadzieję że nie będzie potrzebna, ale jeśli to wiem który artykuł sobie przypomnieć 🙂
  Feegle ostatnio opublikował…8 sztMy Profile

 • comment avatar Jerzy 19 listopada 2014

  Jak to jest, że tego typu cudowne rośliny trafiają do publicznej świadomości dopiero 20 lat po udowodnieniu przez naukowców ich leczniczych właściwości?

 • comment avatar Bartosz 2 grudnia 2014

  Czy opisywane grzyby są łatwo dostępne w Polsce? Jak mniej więcej kształtuje się ich koszt?

 • comment avatar Reishi 3 grudnia 2014

  Bartosz, sprawdź ten sklep:
  http://www.grzybowysklep.pl

 • comment avatar Gość 5 grudnia 2014

  Bardzo ładna strona! Naprawdę można się czegoś nowego dowiedzieć 🙂

 • comment avatar Polskakorzysta 7 grudnia 2014

  niby kiedyś jeździłam z rodzicami na grzyby, ale teraz się boje. jest tak wiele podobnych grzybów, że nie mam 100% pewności czy zbieram dobre, szczególnie jak są te malutkie.

 • comment avatar Kasia 10 lutego 2015

  Już kiedyś słyszałam o grzybach reishi, ale nie wiedziałam że mają tak dużo pozytywnych właściwości prozdrowotnych 🙂 Myślę, że warto byłoby je dodać do swojego jadłospisu 🙂

 • comment avatar Łukasz 25 lutego 2015

  Bardzo fajne grzybki 😀

 • comment avatar bessergold 28 lutego 2015

  Mam dziwne przeczucie, że widziałem go ostatnio na grzybobraniu 🙂

 • comment avatar odLot 28 lutego 2015

  Ostatnio stratowałem z pola, gdzie rosło sporo grzybów. Na szczęście udało się znaleźć miejsce, aby nie uszkodzić żadnego z nich 😉

 • comment avatar Maria 26 marca 2015

  Wszystko super, ale gdzie można takie grzyby dostać? I czy na własną rękę można je stosować. Może lepiej jednak pod kontrolą lekarza?

 • comment avatar Mirko 26 kwietnia 2015

  No i kolejny doskonały artykuł. Chętnie zaglądam do Was na bloga, bo zawsze można tutaj znaleźć coś ciekawego. Miło się wszystko czyta i przede wszystkim jest dużo interesującej treści. Kolejny opisany grzyb, o którego istnieniu nie wiedziałem a okazuje się, że ma tyle świetnych właściwości, że nic tylko brać i jeść. Czekam na kolejne wpisy.

 • comment avatar transport 18 maja 2015

  Polecam ekstrakt w tabletkach z tych grzybów, lecz jest dość drogi

 • comment avatar Włodas 20 maja 2015

  @transport – ale skuteczny 🙂

 • comment avatar Igor 24 maja 2015

  Fajne artykuły o nieznanych ale wartościowych grzybach. A ktoś kiedyś powiedział, że grzyby nie mają żadnej wartości odżywczej a tu się okazuje, że wcale tak nie jest i można i wśród grzybów znaleźć prawdziwe rarytasy. Podziwiam za wiedzę i cieszę się, że się nią dzielicie, bo inni też mogą się wiele ciekawego dowiedzieć z waszych wpisów.

 • comment avatar Przemysław 9 lipca 2015

  Ciekawy ten grzyb Reishi. Kiedyś się natknąłem na to że oczyszcza organizm z toksyn i pasożytów. Najciekawsze było że pewien sklep sprzedawał kawę właśnie z tym grzybem. Pisali wtedy że jest wtedy ta kawa zdrowa… Tak ciekawostka. Wpis fajny. 🙂

 • comment avatar adam 18 sierpnia 2015

  Wydaje mi się, że widziałem już tego rodzaju grzyby. Bardzo ciekawy blog.

 • comment avatar Karolina 1 września 2015

  Mi pomógł właśnie na sen 🙂 I to naparki z tym polecił mi robić mój lekarz pierwszej pomocy 🙂

 • comment avatar Krys 12 października 2015

  To rzeczywiście atrakcyjne wpisy przede wszystkim ze względu na to, że wiadomości są ciekawe. Mało osób zdaje sobie sprawę z tych grzybów a także ich doskonałej wartości odżywczej. Jak dla mnie to naprawdę fajne wpisy, które dobrze się czyta i znajdzie się tam dobre, sprawdzone informacje o co w sieci szczególnie trudno.

 • comment avatar norbert 18 listopada 2015

  Dobra baza informacji. Dzięki

 • comment avatar Kamil Niedźwiecki 27 stycznia 2016

  Od kilku tygodni przeglądam wasze artykuły i jestem mega zaciekawiony!
  Kamil Niedźwiecki ostatnio opublikował…Koszty firmy w AngliiMy Profile

 • comment avatar Tomek 2 marca 2016

  Fajny wpis. Ja sam nie przepadam za bardzo za grzybami, ale moja dziewczyna je uwielbia :).

 • comment avatar Dumna mama 2 marca 2016

  Kiedyś nie lubiłam ale od niedawna bardzo polubiłam grzyby 🙂

 • comment avatar Przemysław Pawlicki 3 kwietnia 2016

  Ja lubię sproszkowane takie grzyby pić. Do szklanki woda z miodem i kakao oraz dodać łyżeczkę sproszkowanych leczniczych grzybów 🙂

 • comment avatar Michał 27 lipca 2016

  ciekawy artykuł, na pewno warto zgłębiać taka wiedze 🙂 pozdrawiam

 • comment avatar Kasia 9 września 2016

  O kurcze, masa informacji..Dzięki! Na pewno wykorzystam wiedzę w praktyce 🙂

 • comment avatar Pelangsing 19 września 2016

  Genialna strona. Szukałam miejsca, gdzie będę się mogła więcej dowiedzieć o grzybach i znalazłam. Dzięki za pracę, jaką autor wkłada w prowadzenie strony.

 • comment avatar Bocian 14 grudnia 2016

  Gratuluję profesjonalnego podejścia do tematu. Na takiego grzyba nie udało mi się jeszcze trafić, a mam sporo wypraw za sobą 🙂

 • comment avatar Paweł 15 grudnia 2016

  Super strona, dzięki za porady. Szkoda że w tym roku tak mało było grzybów. Przynajmniej w miejscach gdzie ja chodzę.

 • comment avatar Garader 6 stycznia 2017

  Cześć, super wpis. Ja też żałuję, że w tym roku nie bardzo sam mogłem pozbierać.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge