background img

Reklama

grzybowysklep
Polyporus

Polyporus umbellatus (Żagiew okółkowa)

Polyporus umbellatus (Żagiew okółkowa) rośnie również w naszych rodzimych lasach. Ma postać krzaczkowatą i może ważyć nawet 20 kg. Występuje głównie pod dębami i bukami. Dla koneserów jest cenionym grzybem jadalnym.
W chińskim kompendium „Leki pobożnego wieśniaka” znajdujemy już wzmianki o żagwi okółkowej sprzed prawie 2000 lat. Stosowanie tego grzyba ma w Chinach bardzo długą tradycję. Jego zastosowanie w Tradycyjnej Medycynie Chińskiej jest tak popularne jak nigdy dotąd, ponieważ w końcu odkryto fantastyczne substancje czynne, które skrywał ten grzyb.

Składniki i zastosowanie Polyporus w leczeniu i profilaktyce

W grzybie Polyporus występuje ergosterol, kwas alfahydroksytetrakozanowy, biotyna (jedna z witamin grupy B) oraz polisacharydy i polipeptydy. Sucha masa owocnika zawiera 7,9% surowych protein, 45,6% substancji balastowych, 0,5% węglowodanów i 6,6% substancji mineralnych. Wśród substancji mineralnych stwierdzono znaczne ilości wapnia, potasu, żelaza oraz niewielkie ilości sodu. Ponadto wykazano istnienie pierwiastków śladowych, tj. manganu, miedzi i cynku.

W Tradycyjnej Medycynie Chińskiej (TMC) Polyporus wykorzystywany jest intensywnie w przypadkach odwodnienia. Grzyb działa moczopędnie, co potwierdziły badania medycyny nowoczesnej. Zażywanie żagwi okółkowej powoduje zwiększone wydalanie wody, sodu i chlorków. Skuteczność jest porównywalna z zażywaniem lekarstw (np. kwasu etakrynowego).

Decydującą różnicą jest jednak to, że w przypadku zażywania diuretyków następuje również zwiększone i niekorzystne wydalanie potasu. Polyporus nie powoduje występowania tego efektu ubocznego, dlatego jest znacznie lepszy w użyciu niż tradycyjne leki moczopędne.

Podczas testów klinicznych stwierdzono wspomagające działanie grzyba w leczeniu nowotworów płuc i białaczki. 86% pacjentów zareagowało pozytywnie na leczenie Polyporusem. Działanie hamujące rozwój raka tłumaczone jest m. in. hamowaniem aktywności kwasu dezoksyrybonukleinowego (DNA) komórek rakowych.

Polyporus powoduje również zredukowanie znanych i wysoce nieprzyjemnych skutków ubocznych chemioterapii. Warto go stosować chociażby przez inne właściwości lecznicze między innymi na ból głowy czy też nudności. Grzyb Polyporus dostępny jest w różnych sklepach np, na Allegro a także w tym sklepie internetowym w postaci ekstraktów w kapsułkach.

Galeria zdjęć grzybu Polyporus

Tagi
Podobne wpisy
Komentarze

Comments are closed.