background img

Reklama

grzybowysklep
ABM

Agaricus blazei Murill (Pieczarka blazei, ABM)

Grzyb ten występował kiedyś jedynie w brazylijskich lasach tropikalnych. Potem ze względu na jego wyjątkowe zdolności lecznicze zaczęto go hodować na dużą skalę. Jako grzyb witalny ma raczej niedługą tradycję. Dopiero około 35 lat temu został dostrzeżony przez konwencjonalny świat nauki. Od tej pory prowadzone są jednak intensywne badania naukowe nad grzybem ze względu na zawarte w nim składniki. National Cancer Center w Japonii przeprowadził badania, których wyniki opublikowano w 1980 roku. Również w USA opublikowano kilka sprawozdań z badań nad tym grzybem.

Składniki i zastosowanie ABM w leczeniu i profilaktyce

Obok witamin i składników mineralnych grzyb ABM zawiera przede wszystkim największą ilość polisacharydów ze wszystkich znanych grzybów witalnych, a przede wszystkim beta-D-glukan. W ekstrakcie substancje te mają niezwykle wysokie stężenie. Ekstrakt używany jest zasadniczo przy ciężkich chorobach. Proszek używany jest profilaktycznie, często również pomocniczo w kombinacji z ekstraktem.

W przypadku wielu chorób nowotworowych grzyb działa bardzo skutecznie hamując wzrost raka i powodując remisję. Okazał się szczególnie pomocny przy poddanym wszelakiej terapii raku wątroby, marskości wątroby, raku piersi i wirusowym zapaleniu wątroby typu B i C. Dotyczy to także tych przypadków, kiedy nie można zastosować radioterapii, chemioterapii czy leczenia operacyjnego.

Grzyby ABM lub ekstrakt z grzybów mogą znacząco zredukować obciążające i niebezpieczne efekty uboczne konwencjonalnych metod terapeutycznych jak np. chemioterapia.

W szczególności japońscy naukowcy prowadzący badania nad rakiem wykazali w wielu badaniach klinicznych cudowne, a przede wszystkim szybkie działanie tego grzyba nawet u pacjentów z nowotworem w stadium końcowym. Znakomicie spełnił wszelkie oczekiwania w przypadku innych chorób takich jak osłabienie odporności, zaburzenia funkcjonowania wątroby, zaburzenia trawienia, zakłócona hematopoeza, podwyższony poziom cholesterolu oraz zaburzenia i powiększenie śledziony.

Przede wszystkim beta-D-glukan, należący do grupy polisacharydów występujących w Agaricus blazei murill, wydaje się odgrywać decydującą rolę w efektywnej walce z rakiem. Zgodnie z informacjami widniejącymi w fachowej literaturze naukowej, następuje zwiększenie aktywności i efektywności tzw. makrofagów („żarłocznych” komórek układu fagocytarnego). Makrofagi odgrywają decydującą rolę przy stymulowaniu sił obronnych organizmu ludzkiego oraz tworzeniu interferonu, który zgodnie z posiadaną wiedzą również działa hamująco na wzrost komórek nowotworowych.

ABM pomaga także w przypadku przewlekłego zapalenia wątroby. Jak wynika z przeprowadzonych badań, możliwa jest rekonstrukcja zakłóconych funkcji wątroby przy stałym zażywaniu grzyba.

Zażywanie większych dawek w żaden sposób nie powoduje skutków ubocznych, dlatego zażywając ekstrakty grzybów lub proszek można bez obaw przekroczyć zalecaną ilość.

Informacja naukowa

Pomoc w walce z rakiem

Grzyb z Brazylii pierwotnie rósł dziko, po jego odkryciu przed 30 laty zaczęto również zajmować się jego hodowlą. W roku 1975 naukowcy z Japonii rozpoczęli prace badawcze nad ABM.
Do najważniejszych jego składników należą witamina B1, B2 i obiecujące, znane w immunologii, polisacharydy. Są to przyjazne organizmowi, występujące w naturze cząsteczki cukrowe, które obniżają ryzyko infekcji czy zapalenia poprzez stymulowanie wewnętrznych sił obronnych organizmu. Polisacharydy występują we wszystkich dotąd poznanych grzybach witalnych, jednak Agaricus blazei zawiera największą ich ilość. Po wielu udanych badaniach w warunkach klinicznych zaczęto stosować te substancje w USA jako dodatkowe środki wspomagające leczenie pacjentów zarażonych wirusem HIV. W Japonii zostały oficjalnie dopuszczone jako środki przeciwnowotworowe.
Polisacharydy działają następująco: Stymulowanie układu immunologicznego potęguje produkcję interleukiny-1, substancji, która unieszkodliwia wirusy i walczy aktywnie z komórkami rakowymi. Następuje pobudzenie własnych „żarłocznych” komórek układu fagocytarnego organizmu, odpowiedzialnych za niszczenie bakterii i wirusów w tkankach i odtransportowanie substancji obcych.

Tagi
Podobne wpisy
Komentarze