background img

Reklama

grzybowysklep
hericium

Hericium erinaceus (soplówka jeżowata, małpia głowa)

Hericium erinaceus występuje w naszych lasach, ponadto jednak na całym świecie prowadzone są hodowle tego grzyba. Jego kosmaty owocnik przypomina głowę małpy, dlatego też nazywany jest „małpią głową”. Należy do tych nielicznych grzybów witalnych, które również w naszej części świata obudziły zainteresowanie badaniami nad zawartymi w nim składnikami.

W sprzedaży dostępne są zarówno wysoko skoncentrowane ekstrakty, jak również proszek wysuszonego grzyba luzem lub w tabletkach/kapsułkach. W zależności od celu stosowania aplikowany jest ekstrakt z grzyba, proszek lub kombinacja złożona z obu form handlowych grzyba.

Składniki i zastosowanie Hericium w leczeniu i profilaktyce

W grzybach Hericium stwierdzono znaczną obecność potasu, cynku, żelaza, germanu, selenu, fosforu i niewielką ilość sodu. Ponadto występują w nim wszystkie podstawowe aminokwasy oraz polisacharydy i polipeptydy.

Prof. dr Schnitzler z Uniwersytetu Weihenstephan przywiózł Hericium do Niemiec z Azji, gdzie przez wiele lat wykonywał swoją pracę. Między innymi jego badania potwierdziły niektóre właściwości grzyba znane już z literatury.

Soplówka jeżowata posiada najprawdopodobniej znaczne potencjały w zakresie leczenia układu trawiennego, począwszy od przełyku poprzez żołądek aż do jelita. Tradycyjna Medycyna Chińska stosuje Hericium szczególnie przy raku żołądka, nieżycie i wrzodach żołądka, wrzodach dwunastnicy i raku przełyku.

Zgodnie z wynikami jednego z badań Hericium znakomicie sprawdza się w leczeniu pacjentów chorujących na nieżyt żołądka. U 82% pacjentów stwierdzono znaczną poprawę w zakresie typowych objawów choroby, u 58% zarejestrowano całkowite ustąpienie nieżytu. Ponadto zaobserwowano trwałą odbudowę błony śluzowej żołądka.

Hericium można ponadto hodować w podobny sposób jak Shiitake, Reishi i inne w ogrodzie lub na balkonie. Zalecane dzienne spożycie wynosi ok. 100 g świeżych grzybów lub analogicznie 10 g grzybów suchych.

Informacja naukowa

Uniwersytet Techniczny w Monachium

Zgodnie z Tradycyjną Medycyną Chińską rozmaite substancje zawarte w owocniku można efektywnie stosować w profilaktyce następujących chorób:

rak żołądka
nieżyt żołądka
wrzody żołądka
wrzody dwunastnicy
rak przełyku.

(Xu i Wang, 1986), (Zhang, 1989)

Dostępnym lekarstwem w Chinach są tabletki z koncentratu soku tłoczonego z grzyba, a ponadto w sprzedaży są suszone owocniki i toniki, zawierające tłoczony sok. (Yiu, 1989), (Kawagishi, Mizuno)
Grzyb zwany „Małpią głową” zwiększa odporność organizmu (posiada własności immunostymulujące), działa przeciwzapalnie i przyspiesza gojenie ran. Zawiera wiele istotnych pierwiastków śladowych (np. Zn, Fe, Se, Ge i in.), minerałów i witamin. Jego działanie odnosi skutek przy wszystkich problemach z układem trawiennym. Nie są znane żadne efekty uboczne zażywania tego grzyba. (Yiu, 1989)
Pewne składniki działają stymulująco na czynnik wzrostu nerwów, co dopuszcza możliwość ewentualnego zastosowania w leczeniu choroby Alzheimera.
Koncentracja 17 różnych aminokwasów w Hericium, w tym 7 istotnych dla organizmu ludzkiego, jest o 30 – 150% większa w porównaniu z pieczarką, boczniakiem czy Shiitake. (Eisenhut, 1995), (Zhang, 1989), (Yiu, 1989)
Dzięki temu grzyb może być z powodzeniem stosowany jako wysokowartościowy substytut mięsa w diecie wegeteriańskiej. Uniwersytet Techniczny w Monachium, Katedra Warzywnictwa, bada cytotoksyczne działanie ekstraktów grzybów na komórki nowotworowe, typowy test sypkiego podłoża z mączki drzewnej i biotechnologiczną produkcję granulatu grzybów w hodowli wgłębnej (kultura wodna). Testy na cytotoksyczność wyjaśnią, czy granulat wykazuje istnienie ważnych składników podobnych do tych występujących w owocniku.

Tagi
Podobne wpisy
Komentarze