background img

Reklama

grzybowysklep
Coriolus

Coriolus versicolor (Wrośniak różnobarwny)

Coriolus versicolor (Wrośniak różnobarwny). Dziko rosnący Coriolus o charakterystycznym dachówkowatym owocniku można spotkać na całym świecie, również w Europie. Spotykany jest na drzewach liściastych i iglastych, jednak na tych ostatnich niezmiernie rzadko. Stosowany jest od bardzo dawna w Tradycyjnej Medycynie Chińskiej, w której ma opinię jednego z najbardziej poszukiwanych grzybów witalnych.

Składniki i zastosowanie Coriolus w leczeniu i profilaktyce

Coriolus zawiera wysoce skuteczne polisacharydy (m.in. PSP i PSK), wykazujące właściwości przeciwnowotworowe, immunostymulujące oraz przeciwwirusowe. W wyniku aplikowania proszku z Coriolusa przy nowotworach płuc, gruczołu krokowego, szyjki macicy, okrężnicy, pęcherza moczowego i przełyku oraz białaczce, chłoniaku, raku mózgu i przy występowaniu przerzutów okazało się, że hamuje on postęp choroby i przyczynia się do cofania jej objawów. Aktywuje obronę komórkową, powoduje zwiększenie produkcji limfocytów, monocytów, makrofagów, komórek szpikowych i innych komórek NK. Jedno z badań udowodniło również wzrost aktywności leukocytów.

Grzyb może także w bardzo znacznym stopniu redukować obciążające i niebezpieczne skutki uboczne konwencjonalnego leczenia takiego jak chemioterapia, a w szczególności spowolnienia aktywności krwiotwórczej i uszkodzenia błon śluzowych. Coriolus działa przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo i przeciwgrzybicznie. Działanie to wykazano w przypadku następujących czynników chorobotwórczych: pałeczka okrężnicy (E. coli), gronkowce, paciorkowce, drożdżaki, klebsiella, listeria i toksoplazmoza. Zdolności przeciwwirusowe grzyba wykazano przy takich chorobach jak HIV, opryszczka i cytomegalia.

Coriolus od stuleci wykorzystywany jest w Azji przez Tradycyjną Medycynę Chińską w leczeniu raka, przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby czy infekcji dróg oddechowych. Jednak dopiero niedawne badania naukowe potwierdziły jego skuteczność, tak cenioną w medycynie ludowej.

Przeciwwirusowe działanie Coriolusa wykorzystywane jest od pewnego czasu również w przypadku dolegliwości związanych z wirusem HIV. U chorych stwierdzono wyraźne polepszenie jakości życia, m.in. w wyniku dużo słabszego zmęczenia.

Informacja naukowa

Polisacharydy w Coriolusie Uniwersytet Massey w Nowej Zelandii

Polisacharydy związane z białkami, będące składnikiem grzyba Coriolus versicolor, są bardzo skutecznym stymulatorem systemu immunologicznego. Są stosowane jako suplement chemioterapii oraz radioterapii w leczeniu nowotworów oraz jako środek uzupełniający w leczeniu wszelkiego rodzaju infekcji. Dowody na aktywność przeciwrakową polisacharydów są niezaprzeczalne. Kilka gatunków takich polisacharydów wchodzi w skład grzyba Coriolus versicolor.Grzyb rosnący niegdyś wyłącznie dziko jest teraz również hodowany, dzięki czemu możliwe jest pozyskiwanie ekstraktu zawierającego te istotne polisacharydy. Ekstrakt uzyskiwany jest w wyniku procesu ekstrakcji z wykorzystaniem gorącej wody. Uzyskany proszek jest następnie koncentrowany, czyszczony i przekładany do kapsułek. A potem wystarczy go tylko zastosować zgodnie z przeznaczeniem medycznym.

Galeria zdjęć

Tagi
Podobne wpisy
Komentarze